Bergamo Airport

  • Gratis och aktuellt :)

    Vi hjälper dig gärna att planera din resa med våra gratis och aktuella guider för transport till och från flygplatser. Vill du ta dig till eller från flygplatsen med taxi? För de bästa priserna - ta en titt på vår samarbetspartners webbsida!

Allmän information

Bergamo ’Orio al Serio’ Airport ligger i norra Italien, mitt emellan städerna Bergamo, Milano och Brescia. Den tredje mest trafikerade flygplatsen i landet utgör en viktig hubb för budgetflygbolaget Ryanair. Mitt emot flygplatsen hittar du Hotel NH Orio Al Serio, ett utmärkt hotell om du har ett tidigt morgon flyg och om du vill shoppa på Oriocenter shopping mall.

Hur tar du dig från Bergamo Airport till Milano?

Du kan välja mellan att åka tåg, buss eller taxi. Om du vill åka till Milano med tåg måste du först ta bussen till tågstationen i Bergamo. Det går också direktbussar, till exempel med Terravision, som erbjuder direktbuss för 10,00 €. För mer information se vägbeskrivning och transport till och från Bergamo Airport.

En taxi från Bergamo Airport till Milano kostar 110 € och är det snabbaste alternativet.

Var ligger Bergamo Airport?

Du kan köra till flygplatsen via Autostrada A4 (Torino – Trieste). Vägen till Bergamo Airport är väl skyltad. Motorvägen förbinder städerna Milano och Brescia, och Bergamo ligger mittemellan de två.

Hur många terminaler har Bergamo Airport?

Bergamo Airport består av en lång terminal med incheckningsdiskarna i öster (36 standard + 28 self-service bag drop), ankomsthallen i väster och säkerhetskontrollen däremellan. Efter säkerhetskontrollen kommer du till avgångshallen på övre våningen och där hittar du gaterna samt olika affärer, mat och dryck. På Bergamo Airport hittar du gaterna A1 till A16. B-gaterna, för flyg utanför Schengen, ligger efter pass-kontrollen. När du anländer till flygplatsen kommer du till den allmänna delen av terminalen efter bagagehämtningsområdet. När du kommit så långt är du nära busshållplatsen, taxiplatsen och diskarna för biluthyrningsföretagen.

Köp biljetter till två av de mest kända sevärdheterna i Milano: Milano katedral (Duomo Santa Maria Nascente) inklusive terrasserna och muralmålningen Nattvarden av Da Vinci (L’Ultima Cena).

A good alternative for flying to or from Bergamo Airport are the following airports, sorted by distance from the airport. You can also take a look at the complete list of flygplatser i Italien.

Flygplats
Avstånd
Milano Linate Airport 40km
Milano Malpensa Airport 76km
Verona Airport 97km
Genua Airport 155km
Turin Airport 169km
Bologna Airport 177km
Treviso Airport 194km

Vilka flygbolag flyger till och från Bergamo Airport?

De viktigaste flygbolagen på flygplatsen är:
  • Ryanair brand logo
    Ryanair
  • Wizz Air brand logo
    Wizz Air
  • Neos Air brand logo
    Neos Air
  • Air Arabia brand logo
    Air Arabia
  • easyJet brand logo
    easyJet
Här hittar du den kompletta listan över flygbolag på Bergamo Airport.

Aktiviteter

Aktivitet

Från Milano: Bernina Red Train och Sankt Moritz

Fly Milano och ge dig ut på en naturskön utflykt för att upptäcka St. Moritz. Res längs en av världens vackraste järnvägslinjer ombord på det berömda "Bernina Red Train".
Upptäck mer
Aktivitet

Från Bergamo: Verona och Sirmione dagsutflykt

Upptäck platsen för Shakespeares "Romeo och Julia" på en guidad tur i Verona och besök sedan den vackra staden Sirmione vid Gardasjöns strand.
Upptäck mer
Aktivitet

Från Bergamo: Biljett till St Moritz på Bernina Red Train

Dag ombord på det röda Bernina-tåget! Avgång med tåg från Bergamo. Det finns en dag att upptäcka Valposchiavo och Upper Engadine.
Upptäck mer